• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

Bilgisayar Kasa Girişleri

Tekno Destek Team    1

  • avatar

  Tekno Destek Team  05-01-2016, Saat: 21:10

  Kredi:
  #1
   
  Bilgisayar Kasa Girişleri 


  1-FAN

  PC açıldığında devreye girer ve iç elemanların ısınmasını engeller. Piyasada iki adet işlemci firması vardır. Bunlar, INTEL ve AMD firmalarıdır. Bu işlemcilerden AMD marka işlemciler ucuzdur. Ancak çok fazla ısınma problemi vardır. Bu yüzden bu marka işlemcilerin ek fan ihtiyacı vardır. Ancak ısınma problemide eskiye göre bu işlemcilerde azalmıştır.
  ELEKTRİK DÜĞMESİ
  PC’ yi açmaya ve kapamaya yarar. Her bilgisayarda olmayabilir.
  2-GERİLİM DEĞİŞTİRİCİ
  Bu anahtar sayesinde bulunan ülkeye göre akımın giriş gücünü seçmek mümkündür. Örneğin A.B.D.’ de 110 Volt’a, Türkiye’de 220 Volt’a ayarlanır. Dikkat edilmesi gereken bir başka konuda taşınabilir bilgisayarlarda da aynı problem vardır.
  3-BESLEME
  Akım prizine bağlanacak olan kablonun yerleştirilmesi gereken prizdir.
  4-FARE
  Farenin bağlanması için seri bağlantı noktası.
  5-KLAVYE
  Klavyenin bağlanması için seri bağlantı noktası.
  6-USB GİRİŞİ
  USB ( Universal Serial Bus ), PC’nin farklı tipte donanımlarla diyalog kurmasında kullanılan en yaygın bağlantı tiplerinden birisidir. Tüm yeni nesil bilgisayarlar USB 1.1 standardını ve bunun daha gelişmiş sürümü olan USB 2.0 standardını destekliyorlar. Çünkü fareden tutunda yeni model yazıcı ve tarayıcıya kadar birçok cihaz bu tipteki bağlantıyı tercih ediyor.
  7-RJ-45 ETHERNET GİRİŞİ
  Ethernet, iş ve cafe ortamlarında PC’leri yerel bir ağa(LAN, Local Area Network) bağlamak için kullanılan en yaygın teknolojidir.

  8-SERİ BAĞLANTI NOKTASI
  Normalde harici modemin ya da diğer harici donanımların sisteme bağlanması için kullanılır.
  9-ENTEGRE VİDEO ÇIKIŞI
  Bu bağlantı noktasına monitörünüzü bağlayabilirsiniz. Giriş, direkt olarak anakarta entegre edilmiştir. Her anakart bu özelliği desteklemez.
  10-PARALEL BAĞLANTI NOKTASI
  Paralel bağlantı noktası, yazıcı ile yapılan standart bağlantılar için kullanılır. Bir yazıcı hem parelel bağlantıyı, hem de USB bağlantısını destekleyebilir. Sadece paralel bağlantı ve sadece USB bağlantısını tercih eden yazıcı tipleri de vardır.
  11-OYUN GİRİŞİ
  İsminden de anlaşılabileceği gibi bu giriş, bilgisayarın oyun donanımıyla bağlantısını sağlamaktadır. Oyun çubukları (joystick) bu tip donanımların en tipik örneğidir.
  12-M VE N SES GİRİŞLERİ
  Hoparlör ve kulaklık için kullanılan girişlerdir. Line-in(M) ve line-out(N) olarak ikiye ayrılırlar. Farklı renkleri, doğru kablonun doğru girişe takılmasını kolaylaştırır.
  13-MİKROFON GİRİŞİ
  Mikrofonu sisteme bağlamak için kullanılan giriş.
  14-GRAFİK KARTI (EKRAN KARTI)
  Bu özellik PC’de ekran kartı bulunuyorsa geçerlidir. Özellikle oyunların oynanması için iyi bir grafik kartı şarttır. Kart 2 veya 3 girişe sahiptir. Bunlardan bir tanesi monitör bağlantı noktası, bir diğeride TV çıkışıdır. Bunların dışında yeni kasalarda DVI bağlantısı vardır. DVI, yeni nesil LCD monitörleri sisteme bağlamak için kullanılıyor.

  DAHİLİ MODEM
  Modem, internet bağlantısını sağlar.

  TELEFON GİRİŞİ
  Telefon hattı kablosunun modeme bağlanması için kullanılan giriş.
  Püf noktaları:
  • Toza karşın kadın çorabı: Bilindiği gibi elektrik tozu çeker. Zamanla bilgisayarınızın içinin tozlanmasını engellemek için, kasanın içine yanlardaki havalandırma deliklerine karşılık gelecek şekilde kadın çorabı yerleştiriniz.
  • Güneş ışığı: Doğrudan güneş ışığının tek zararı, çalışır durumda bir bilgisayarın soğumasını zorlaştırmasıdır. Çalışmadığı zamanlar doğrudan güneş görmesi bir bilgisayara zarar vermez. Bilgisayarınızı, arkasına aydınlık bir pencere gelecek şekilde yerleştirmeyiniz. Bu şekilde yerleştirilmiş bir bilgisayarda, gündüz çalıştığınızda, karşınızdan gelecek gün ışığı sizi çok rahatsız edecektir.

   
   

  Ek Dosyalar

   Ekran Görüntüleri
      
  Beğeni
  • avatar

  Frkn  11-10-2020, Saat: 09:57

  Kredi:
  #2
  Iyi Gunler az önce kasayi temizliyordum kucuk Bi soket kablosu Cikti Ama Bir turlu Bulamadim nerenin Oldugunu Yardimci olurnusunuz
  Beğeni

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü: