Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 13-11-2019, Saat: 06:02
  • Tekno Destek Team'e Hoşgeldiniz
  • Teknoloji, Mobil, Oyun, İnternet, Haber Platforumu
  • Tekno Destek Team ( TDT )
Tekno Destek Team - Teknoloji, Mobil, Oyun, İnternet, Haber Platforumu > Programlama > C# j# vb.net (.NET dilleri) > C# .Net Programlama Dili Nedir? Ne İşe Yarar ? >

 Yorum: 0    Görüntülenme: 1089
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 C# .Net Programlama Dili Nedir? Ne İşe Yarar ?
27-05-2017, Saat: 15:05,
Çevrimdışı
Tekno Üye
Üye Grubu
Üyelik Tarihi: 27-05-2017
Mesajlar : 16
Konular:
Rep Puanı: 5
#1
C# .Net Programlama Dili Nedir? Ne İşe Yarar ?

C# .Net Programlama Dili Nedir?

C# programlama dili, Microsoft’un, .NET uygulamalarını geliştirmek amacı ile kullandığı ve geliştirdiği bir programlama dilidir.

C# Aile Ağacı


Bütün bilgisayar dilleri birbirleri ile ilişkilidir. Programlama dillerinde öncelikle C programlama dili ortaya çıkmıştır. C dili 1960’lı yıllarda yapısal programlama (structured programming) ile ortaya çıkmıştır. Yapısal programlama, düzgün kontrol ifadelerinin yer aldığı, bu ifadelerin hiyerarşik bir şekilde birbirini izlemesi şeklindeki bir programlama türüdür. C dili çok büyük projeleri yönetme açısından yetersiz kalan bir dildir ve bu problem yazılımcıları yeni diller aramaya yöneltmiştir.

Bu problemi çözmek amacı ile nesne yönelimli programlama(OOP-object orinted programming) adı verilen yeni bir programlama yöntemi ortaya çıktı. Nesne yönelimli programlamada büyük projelerin yönetimine olanak sağlayan yapılar bulunmaktaydı. C dili bu tür programlamayı desteklemiyordu bu yüzden C++ dili Bell laboratuarında geliştirildi ve C dilinin bütün özelliklerini içermektedir.

1991 yılında Sun Microsystems tarafından Java dili geliştirildi. Java büyük ölçüde C++ dilinden yapısal anlamda yararlanmıştır. İnternetin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte yazılan programların dağıtılması gündeme gelmiş Java geliştiricileri kodlarının her bilgisayarda çalışması için Java Sanal Makinesi(JVM-java virtual machine) geliştirmişlerdi. Java kodları derlendikten sonra JVM aracılığı ile bilgisayarlarda çalışmaktaydı;C# Dilinin Geliştirilmesi

Java sistemindeki JVM ile çalıştırılabilmesine rağmen Windows sistemler ile tam uyumlu değildi. Java dilinde diller arası uyumun olmaması yeni bir dilin geliştirilmesi için gerekçe oluşturmaktaydı. Dilin uyumlu olması demek bir dilde yazılan bir kodun başka bir dil ile aynı program içerisinde çalıştırılabilmesi demektir. Bütün bu problemlerin çözümü için Microsoft, 1990’lı yılların sonlarına doğru C# dilini geliştirdi. C# kodları derlenirken;Kodlar MSIL (Microsoft Intermediate Language) yapısına çevirilir. Bu kod işlemci tarafından tanınan bir kod yapısı değildir ve direk olarak çalıştırılamaz. Kodu çalıştırılabilir hale getiren CLR(Common Language Runtime) yapısıdır.Yazılan kodlar .NET framework olan bütün bilgisayarlarda çalışır durumdadır ayrıca .NET ortamında bir projeyi iki veya daha fazla dil ile ortak yazabilirsiniz.
Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
           
27-05-2017, Saat: 15:05
Cevapla« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  .Net Nedir? .net programlama dili nedir ? .Net Ne İşe Yarar? Programlama 0 805 27-05-2017, Saat: 15:25
Son Yorum: Programlama
  Microsoft .NET Programlama Dilleri ve .NET’in Yararları Programlama 0 757 27-05-2017, Saat: 15:13
Son Yorum: Programlama

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.
Tasarım Tekno Destek Team © 2019