Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 04-06-2020, Saat: 06:39
  • Tekno Destek Team'e Hoşgeldiniz
  • Teknoloji, Mobil, Oyun, Full İndir, Full Programlar İndir, İnternet, Haber Platforumu
  • Tekno Destek Team ( TDT )
Tekno Destek Team - Teknoloji, Mobil, Oyun, Full indir, İnternet, Haber > Bilgi Teknolojileri / Information Technologies > Web Programlama > MYSQL VERI TÜRLERI >

 Yorum: 0    Görüntülenme: 863
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 MYSQL VERI TÜRLERI
03-01-2016, Saat: 23:53,
Çevrimdışı
Süper Moderatör
Süper Moderatör Grubu
Üyelik Tarihi: 02-01-2016
Mesajlar : 456
Konular:
Rep Puanı: 2
#1
MYSQL VERI TÜRLERI

Mysql Veri Türleri

mySQL veri türleri 

MySQL`de bir çok veri türü oluşturulabilir. Ancak Web programları açısından önemli olan bir kaçı ve özellikleri şöyle saralanabilir: 

INT Tamsayı: -2147483648`den 2147483647 kadar değişen diziye "signed" (işaretli), 0`dan 4294967295`e kadar değişenine "unsigned" (işaretsiz) denir. 

VARCHAR(n) n sayısını geçmemek şartıyla değişen boyutta karakter olabilir. 

CHAR(n) Kesinlikle n sayısı kadar karakter olabilir. 

TEXT En fazla 65535(2^16-1) karakter alabilen metin alanı. 

MEDIUMTEXT En fazla 16777215(2^24-1) karakter alabilen metin alanı. 

DATE 1000-01-01`den 9999-12-31`e kadar değişebilen tarih alanı. 

TIMESTAMP 1 Ocak 1970`den 18 Ocak 2038`e kadar olan ve Yıl+Ay+Gün+Saat+Dakika+Saniye biçimindeki zaman bilgisi. 

MySQL`de bir tablo oluşturmak için gerekli CREATE TABLE komutu şöyle kullanılır: 


SQL:
CREATE TABLE uyeler (adi VARCHAR(30), soyadi VARCHAR(30), üye_no INT ) ;


Bu komutla, "uyeler" isimli üç sütunlu bir tablo oluşturulur: birinci ve ikinci sütunlarda en fazla 30, karakterlik değişen boyutta alfanümerik değerler yer alırken, üçüncü sütunda sadece tam sayı olan değerler bulunabilir. Bu komutla oluşturulan tabloya INSERT INTO komutuyla veri girebilirsiniz: 


SQL:
INSERT INTO uyeler (adi, soyadi, uye_no) VALUES (`Muharrem`,`Taç`,`1234`)


Bir tablonun oluşturulması ile içine veri yerleştirilmesi komutları ayrı ayrı zamanlarda, ayrı işlemler olarak yapılabileceği gibi, toplu bir metin halinde, otomatik olarak da yapılabilir. 

MySQL veritabanından bilgi edinmek için SELECT komutunu kullanırız: 


SQL:
SELECT * FROM uyeler ;


Bu, MySQL`e, uyeler adlı tablodaki bütün değerlerin okunmasını bildirir. Buradaki "*" işareti, "bütün sütunlardaki bütün değerler" anlamına gelir. Diyelim ki yukardıda oluşturduğumuz tablonun sadece "adi" ve "soyardi" sütunlarındaki bilgileri almak isteseydik, bu komutu şöyle yazacaktık: 


SQL:
SELECT adi soyadi FROM uyeler ;


Bir veritabanındaki bilgilerin yenileriyle değiştirilmesini, yani veritabanı dosyasının güncelleştirilmesini UPDATE komutu sağlar. Bu komutu kullanarak veritabanımızdaki bazı kutucukların içindeki bilgileri değiştirebiliriz. Veritabanı dosyalarını güncelleştirme zorunluğu bulunması ise bize veritabanı tasarımının çok önemli olduğunu gösterir. Örneğin: 


SQL:
UPDATE uyeler SET adi = "Şahika" ;


Bu komut, veritabanındaki bütün satırlarda, birinci sütundaki değerleri "Şahika" olarak değiştirmekle sonuçlanırdı. Amacımız bu ise, sorun değil; ancak çoğu kez MySQL`e hangi satırda (veritabanı tekniğindeki terimle söylersek, hangi kayıtlarda) değişiklik yapılacağını daha ayrıntılı sölememiz gerekir. Veritabanı dosyamızı oluştururken, her kaydın diğer kayıtlarda olmayan (unique) bir sütun (bunu da veritabanı tekniğindeki terimle söylersek. alan) bulunmalıdır, ki MySQL`e yapılacak değişikliğin tam yerini söyleyelim. Örneğin 


SQL:
UPDATE uyeler SET adi = "Şahika" WHERE uye_no = 1234;


MySQL bu komutu alınca sadece üye numarası 1234 olan kişinin (yani uye_no alanındaki değer 1234 olan kaydın) "adi" alanındaki değeri silecek ve yerine verdiğimiz yeni değeri yazacaktır. Böyle birincil alanı bulunan, iyi düşünülmüş bir veritabanından seçim yapmak da kolay olur. Örneğin: 


SQL:
SELECT adi soyadi FROM uyeler WHERE uye_no >= 123;


deyimi ile tablomuzda bulunan kayıtlardan sadece üye numarası 123`den büyük olanları seçebiliriz. 

Bir MySQL veritabanındaki kaydı silmek için DELETE komutunu kullanırız: 


SQL:
DELETE FROM uyeler WHERE uye_no = 1234;


Vveritabanında sadece bir kayıtta üye numarası 1234 olacağı için bu komutla sadece bir satır silinecektir. Bu komutu, diyelim ki üyelik kaydını yenilememiş kişilerin tümünü silmek için de kullanabiliriz. Veritabanımızda üyelik kaydının yenilendme tarihini gösteren bir alan bulunduğunu varsayalım: 


SQL:
DELETE FROM uyeler WHERE yenileme_tarihi < 2000-01-31;


Bu komutla, üyeliğini yenileme tarihi 31 Ocak 2000`den eski olan bütün üyelerimizin kaydını veritabanından silmiş oluruz. 

Bu komutların MySQL`in DOS komut işlemcisi ile komutsatırından yapılacağını belirtmemiz gerekir. Bunu yapabilmek için MySQL Server`ın Windows`da çalıştırılması gerekir. MySQL`in paylaşım sürümünü kullanmak için Windows sistemlerinde mysqld-shareware.exe programını çalıştırmanız gerekir. Bunun için DOS komut istemcisi penceresinde "C:/mysql/bin" dizinine giderek, şu komutu vermemiz yeter: 

mysqld-shareware 

MySQL sürücülerinizin kişisel Web sunucusunda başarıyla çalıştığına, kitapçığın baş tarafında belirttiğimiz küçük alıştırmayı yaparak emin olduktan sonra gerçek bir veritabanı dosyası yazabiliriz. 

Yukarıda gördüğümüz komutları komut istemci satırından tek tek verebileceğimiz gibi, bir düzyazı dosyasında toplayıp, MySQL programına da otomatik olarak yaptırabiliriz. Bu dosyaya, içindeki verileri alıp veritabanına boca edeceğimiz için, Dump dosyası denir. 

Aşağıdaki metni MySQL programının kurulu olduğu dizindeki /bin/ alt-dizinine (muhtemelen c:mysqlbin) veri.dump adıyla kaydedin (Notpad kullanıyorsanız, dosya adına .txt eklendiğine dikkat edin!) 

SQL:

CREATE TABLE calisanlar ( id INT NOT NULL AUTO_INCREMENT, PRIMARY KEY (id), adi VARCHAR(20), soyadi VARCHAR(20), adres VARCHAR(60), pozisyon VARCHAR(60)); 

INSERT INTO calisanlar VALUES (1 , `Sahika` ,`Tabak` ,`PCLife Dergisi, Istanbul` , `Yazar`); 

INSERT INTO calisanlar VALUES (2 , `Muharrem` , `Tac` , `Işık Kultur Merkezi, Bursa` , `Yonetmen`); 


Bu metnin sadece üç satır olmasına, örneğin Notpad`de Düzen menüsünde Sözcük Kaydır maddesinin işaretsiz olmasına dikkat edin. Daha sonra yine DOS komut istemcisi penceresinde MySQL programının dizininde /bin alt-dizinine gidin ve şu komutu yazın: 

mysqladmin -u root create veri 

MySQL veri adlı veritabanının oluuştuğunu bildirecektir. Şimdi içi boş bir veri dosyamız oldu. Yazdığımız dump dosyasındaki bilgileri veritabanı dosyasına işletmek işini MySQL yapacakatır. Bunu, şu komutla yapabiliriz: 

mysql –u root veri < veri.dump 

İşlerin yolunda gidip gitmediğini c:mysqldata dizininde veri adlı bir klasör oluşturulduğunu kontrol ederek anlayabiliriz. Bu klasörün içinde calisanlar.frm, calisanlar.isd ve calisanlar.ism adında dosyalar bulunması gerekir.
03-01-2016, Saat: 23:53
Cevapla« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  000Webhost - Absolutely Free Web Hosting with PHP, MySQL and No Ads privateloader 0 351 28-10-2018, Saat: 19:32
Son Yorum: privateloader
  MYSQL VERITABANI BAĞLANTISI SINIFI kara_kutu 0 637 04-01-2016, Saat: 00:38
Son Yorum: kara_kutu
  PHP ILE BAŞKA SITELERDEN VERI ÇEKMEK kara_kutu 0 625 04-01-2016, Saat: 00:21
Son Yorum: kara_kutu
  PHP ILE MYSQL BAĞLANTISI NASIL YAPILIR kara_kutu 0 636 04-01-2016, Saat: 00:15
Son Yorum: kara_kutu
  PHP VE MYSQL İLIŞKISI kara_kutu 0 679 03-01-2016, Saat: 23:51
Son Yorum: kara_kutu

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2020 MyBB Group.
Tasarım Tekno Destek Team © 2020