• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

PARDUSDA PHP KURULUMU

kara_kutu    0

  • avatar

  kara_kutu  04-01-2016, Saat: 00:19

  Kredi:
  #1
  Merhaba linux kullanicilari. Bu yazimda Pardus'ta PHP kurulumundan bahsedecegim. Php tipki html gibi herhangi bir metin editörüyle yazilabilen bir programlama dilidir; fakat yazdigimiz kodlari derleyebilmemiz için öncelikle apache server'i kurmamiz gerekir.
   
  Simdiden söyleyeyim islemelerin konsoldan yapilisini da gösterecegim ama mis gibi kullanici arayüzü varken konsolla fazla ugrasmaniza gerek yok bence. Konsolla çalisirken hafizanizi, arayüzle çalisirken mantiginizi kullanirsiniz. Bunun için Pisi'yi açiyoruz ve arama konsoluna 'apache' yazip enter diyoruz. (Konsoldan kurmak için: sudo pisi it apache)
   
  70.png
  Resimde gördügünüz isaretli programi (apache) isaretliyor ve kuruyoruz.
  Eger kurulu degilse mysql-server'i de kuruyoruz. (Konsoldan kurmak için: sudo pisi it mysgl-server)
  Ve son olarak da, ayni sekilde mod_php'yi kuruyoruz.
  (Bu üçünü ayni anda konsoldan kurmak için: sudo pisi it apache my-sqlserver mod_php)
  Kurulumu tamamladiktan sonra servislerimizi kontrol ediyoruz, eger açik degilse açiyoruz. Bunun için 'sistem ayarlari'ndan 'servis yöneticisi'ne tiklayarak (eger aramak istemiyorsaniz baslat menüsünün arama kismina 'servis' yazin) gerekli servislerimizi resimdeki gibi açiyoruz:
  (Konsoldan açmak için: service mysql-server start service apache start)
   
  71.png
   
  Buraya kadar yaptiklarimiz kuruluma ait islerdi. Simdi sira geldi Pardus'ta ilk php programimizi yazmaya. Bunun için /var/www/localhost/htdocs klasörüne gidiyoruz ve oraya 'phpdersleri' gibi bir klasör açiyoruz. Bu klasöre herhangi bir metin editörüyle yeni bir dosya açiyoruz ve su kodlari yaziyoruz:
  <?php
  echo "yazilim mutfagi php dersleri";
  ?>

  'Farkli kaydet' deyip test.php olarak kaydediyoruz. Chrome ya da Firefox gibi bir tarayiciyi açip su adresi giriyoruz: http://localhost/phpdersleri/test.php
  Beğeni


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PHP DERSLERI [DERS 1] - PHP İÇIN LOCALHOST KURULUMU kara_kutu 0 1,106 04-01-2016, Saat: 00:17
Son Yorum: kara_kutu
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü: