• Hesap Oluştur
 • Oturum Aç

PHP DE EŞLEŞTIRME DEYIMLERI VE IŞARETLER

kara_kutu    0

  • avatar

  kara_kutu  04-01-2016, Saat: 00:00

  Kredi:
  #1
  PHP De Eşleştirme deyimleri ve işaretler

  Eşleştirme deyimleri ve işaretler 

  PHP`nin karakter ve sıralanış eşlemede kullanılan düzenli ifade komutlarını kısaca ele alalım; sonra bunları kullanmamıza imkan veren fonksiyonları görelim. 

  ^hakk 

  "hakk" ile başlayan bütün kelimeleri bulur. ^işareti, onu izleyen karakterin sadece alfanümerik değişkenin başında olması gerektiğine işaret eder. Bu deyimle, "Hakkı Öcal bugün buradaydı!" veya "Hakkıdır hakka tapan, milletimin istiklâl!" eşleşebilir; fakat "Anaların hakkı ödenmez!" eşleşmez; çünkü PHP açısından ^işaretinin anlamı, "Başlangıcında `hakk` karakterlerinin sıralanıyla aynı sıralanıştaki alfanümerik değeri bul!" demektir. 

  edilemez$ 

  Bu deyim ise PHP`ye "edilemez" ile biten bütün kelimeleri bulur. Sözgelimi, "Kötümser insanın yükselişinden bahsedilemez" cümlesi bu deyimle bulunabilir; fakat sonunda nokta olduğu için ".. edilemez." diye biten hiç bir cümle bu deyimle eşleşemez. 

  ^hakkı$ 

  PHP, başında ^ işareti, sonunda $ işareti bulunan kararter sıralanışını, aynen arar; yani bu deyim, birinci örnekteki üç cümleyi de bulamaz. 

  hakk 

  Bu deyim ise her üç cümleyi de buldurur; çünkü üçünde de bu dört karakter bu sıralanışla mevcuttur. PHP`nin Düzenli İfadeleri, bütün rakam ve harfleri eşleştirebilir. Fakat sorun, özel karakterlerde çıkar. Sözgelimi, sekme işareti, satır sonlarında yeni-satır/satırbaşı işareti, gibi özel karakterleri, ancak önlerine Escape işareti olan ters bölü işaretini koyarak buluruz.
  Beğeni

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü: