Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 18-01-2020, Saat: 10:11
  • Tekno Destek Team'e Hoşgeldiniz
  • Teknoloji, Mobil, Oyun, Full İndir, Full Programlar İndir, İnternet, Haber Platforumu
  • Tekno Destek Team ( TDT )
Tekno Destek Team - Teknoloji, Mobil, Oyun, Full indir, İnternet, Haber > Programlama > Visual Basic > VB.NET'e Başlangıç >

 Yorum: 0    Görüntülenme: 897
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 VB.NET'e Başlangıç
04-01-2016, Saat: 12:28,
Çevrimdışı
Süper Moderatör
Süper Moderatör Grubu
Üyelik Tarihi: 02-01-2016
Mesajlar : 456
Konular:
Rep Puanı: 2
#1
VB.NET'e Başlangıç

Sizlere bu yazımda Visual Studio.NET sahibi olmadan nasıl .NET üzerinde programlama yapacağınızı gösterecek ve VB.NET dilinin özelliklerini göstereceğim.


Öncelikle biliyorsunuzki .NET SDK ücretsiz ve derleyici programlarla beraber geliyor. .NET Framework kurulduktan sonra C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\< FrameworkSürümNo > dizini altındaki vbc.exe ve csc.exe gibi programlar derleyici programlardır.

Tamam derleyici programlar var fakat CLR (Common Language Runtime) Kütüphanesi hakkında bir bilginiz yok. CLR altındaki sınıf kütüphanelerini gösterecek yardımcı bir programa ihtiyacınız var. Bu programın adı Reflector ve http://www.aisto.com/roeder/dotnet adresinden indirebilirsiniz. Kısaca bir ağaç yapısı içinde .NET Framework sınıflarını, alanlarını ve metodlarını gösterir.

Notepad ile kod yazıp dos modunda derlemek zahmetinden kurtulmak için (en azından) de UltraEdit gibi bir editör kullanmanızı ve vbc.exe programını External Tool olarak tanıtmanızı tavsiye ederim. Ben birde bunlara birer ikon verip araç çubuğu üzerine yerleştirdim. Böylece menü ile uğraşmadan yazdığım programımı derleyebiliyorum.Derleme işlemi için komut satırı tam olarak aşağıdaki biçimde olmalıdır. Daha ekleyebileceğiniz pek çok dll dosyası var fakat başlangıç için bunlar yeterli.


C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v1.1.4322\vbc.exe "%f" /r:System.dll,System.Drawing.dll,System.Windows.Forms.dll /target:winexe
.NET Framework içindeki sınıf kütüphanelerini anlatan bir yardımcı kitapta işinize yarayabilir. Bir sınıfın yada bir fonksiyonun ne işe yaradığını hızlıca kitaptan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Nesne Yönelimli programcılık konusunda da yardımcı bir kaynağa ihtiyacınız olabilir. Örütbağ üzerinde binlerce kaynak bulmak mümkün. Google'dan bir arama yaptırın.

Bu aşamalardan sonra VB.NET öğrenmek için elinizde her türlü araç mevcut olmuş oluyor. Visual Studio.NET te kullanabilirsiniz. VS.NET üretkenliği arttırmak için en gerekli araçlardan biri fakat bizim amacımız en az harcama ile .NET Framework'ü öğrenmek ve üzerinde VB.NET ile programlama yapmak. .NET ile programlamanın temelini kavramak için de iyi bir yöntem. Zaten bir firmada çalışıyorsanız gerekli her türlü araç mevcut olacaktır. Evinizdeki bilgisayarınızı gereksiz bir ton programla doldurmaya niyetiniz yok ise bu yolu tercih edebilirsiniz.

İlk Program
--------------------------------------------------------------------------------

Şimdi gelelim ilk programımıza. Bu programda yapacağımız tek iş bir Form'u görüntülemek. Bu Form'u görüntülemek bize dil ve framework'ün kullanımı hakkında bilgi verecek. Sınıf yapılarına alışmamızı sağlayacak. Kısaca Windows ortamında programlamaya başlamanın Hello World'ü olacak bir uygulama ile başlayacağız.


Imports System
Imports System.Windows.Forms

Public Class benimPencerem 
Inherits System.Windows.Forms.Form
Public Sub New()
InitializeComponent()
End Sub
Private Sub InitializeComponent()

End Sub
End Class

Public Module BenimModulum
Sub Main()
Application.Run(new benimPencerem())
End Sub
End Module


Bu kod parçasını ister kopyala yapıştır ile ister yeniden yazarak UltraEdit'e girin ve kaydedin. Ben yeniden yazma tekniğini tercih ediyorum. Hem yazarak koda olan aşinalığım artıyor hem de aklımda kalması daha kolay oluyor.

Reflector ile System.Windows.Forms altındaki sınıfları inceleyin. Run(Form):Void fonksiyonuna dikkat edin. Bu metod bizim kullandığımız metodlardan biri. 3 farklı Run metodu var fakat birbirlerine karışmıyorlar çünkü aldıkları parametreler farklı. Eğer elinizde NameSpace'leri ve sınıfları anlatan bir kitap varsa Run metodunun neler yaptığını oradan okuyabilirsiniz.

Bu kod içinde geçen satırlara bir göz atalım. Öncelikle Imports satırları geliyor. .NET Framework içinde kullanmak istediğimiz NameSpace'leri bu şekilde programımıza ekliyoruz. Derleme için vbc.exe programını UltraEdit'e eklediğimizde komut satırında, zaten bazı dll dosyalarını /r anahtarı ile vermiştik fakat bu Import satırları olmadan derleme gerçekleşmeyecektir. Deneme amaçlı olarak Imports satırlarını silin ve tekrar derlemeye çalışın. "Application is not declared" mesajını alacaksınız. Reflector ile bakarsanız Application sınıfı System.Windows.Forms altındadır ve bizim bu NameSpace'e referansımız Imports satırlarını silince ortadan kalkıyor.

benimPencerem isimli sınıf System.Windows.Forms.Form sınıfından türetilmiş bir sınıftır. Yani annesi System.Windows.Forms.Form'dur. Inherits kelimesi bize bunu açıklıyor. Annesinde bulunan tüm özellikler (public olanlar) çocuğunada geçmiştir. Reflector ile System.Windows.Forms.Form'a tıkladığınızda ekranın altında o sınıfın açıklamaları gelir. Görülüyor ki (Reflector ile) Form sınıfıda ContainerControl isimli bir sınıfdan türetilmiştir. ContainerControl linkine tıklayınca bu sınıfın içeriğini görmek mümkün. Reflector'un yararlarından faydalanarak .NET Framework altındaki veya piyasadan satın alınan hazır kütüphanelerin içeriklerini öğrenebiliriz.

InitializeComponent fonksiyonu ileride kullanacağımız bir fonksiyon. Henüz içi boş fakat penceremize yeni nesneler ekledikçe dolacak. Nesnelerin pencere içinde nereye oturacakları, boyutlarının ne kadar olacağı, rengi, ismi, metodları gibi pek çok özelliği burada vereceğiz.

BenimModulum ise program ilk hafızaya yüklendiğinde çalıştırılacak fonksiyonu barındırıyor. SubMain, benimPencerem isimli sınıfın bir yansımasını hafızada oluşturur. benimPencerem bir Form nesnesinden türetildiği için Form nesnesine ait özellikler ile birlikte ekranda belirir.

Biraz daha geliştirelim
--------------------------------------------------------------------------------

Bir önceki adımda yaptığımız pencere çok kuru oldu. Bir kaç özelliğini değiştirelim. Reflector'u açıp View menüsünden Options kısmına girin ve çıkan ekranda "Show Inherited Members" seçeneğini işaretleyin. Şimdi Form sınıfının miras aldığı (annesinden gelen) tüm özellikleri görebiliriz. Ayrıca gene View menüsünden Documentation'ı seçerseniz metod veya özellik hakkında kısa birde açıklama görebilirsiniz.

Form sınıfının Text özelliği formun başlığını değiştirmemize yarar. Bir önceki programı şu şekilde değiştirirsek:


Imports System
Imports System.Windows.Forms

Public Class benimPencerem 
Inherits System.Windows.Forms.Form
Public Sub New()
InitializeComponent()
End Sub
Private Sub InitializeComponent()
Me.Text = "Benim Pencerem" 'yeni eklenen satır
End Sub
End Class

Public Module MyModule
Sub Main()
Application.Run(new benimPencerem())
End Sub
End Module


Derleyip çalıştırdığımızda ekranda görünen pencerenin başlığına dikkat edin.

Bunlardan sonra deneyiminizi arttırmak için diğer sınıf kütüphanelerine ve nasıl kullanılabileceklerine bakın.

Kolay Gelsin, umarım yararlı bir başlangıç örneği olmuştur.


kara_kutu nickli üyenin imzası
VvXn7P.jpg
04-01-2016, Saat: 12:28
Cevapla« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiHızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2020 MyBB Group.
Tasarım Tekno Destek Team © 2020